Providing you the best range of digital bursting strength tester, analog bursting strength tester, double head bursting strength tester, single yarn twist tester and digital bursting strength tester with printer with effective & timely delivery.
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 220 v |
| Display Type | Digital |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Consumption | 2 HP |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Labscience Technologies |
|
Digital Bursting Strength Tester Digital bursting strength tester is designed to find bursting strength of fabric/leather/paper/ board, to determine the quality of these products.
Technical Specifications :- With Micro Processor Based Bursting Capacity: 35 Kg/cm2 Least count- 0.1 Kg/cm2 Test Fluid : Glycerin Peak hold facility. Clamping- Manual. Capacity of Test Fluid tank: 160 ml Rate of Fluid Displacement: 95 cc / Minute Motor : ¼ HP Geared Motor Power 220 V AC 50 Hz.
|
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 220 V |
| Display Type | Analog |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |
₹ 70000 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 220 V |
| Display Type | Digital |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 220 V |
| Display Type | Digital |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Consumption | 2 HP |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |
|
Digital Bursting Strength Tester Digital bursting strength tester is designed to find bursting strength of fabric/leather/paper/ board, to determine the quality of these products.
Technical Specifications :- With Micro Processor Based Bursting Capacity: 35 Kg/cm2 Least count- 0.1 Kg/cm2 Test Fluid : Glycerin Peak hold facility. Clamping- Manual. Capacity of Test Fluid tank: 160 ml Rate of Fluid Displacement: 95 cc / Minute Motor : ¼ HP Geared Motor Power 220 V AC 50 Hz.
|
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| Automation Grade | Automatic |
| Color | Grey |
| Frequency | 50 Hz |
| Auto Program for Yarn Selection | Single Yearn |
| Brand | Labscience Technologies |
₹ 68000 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 220 V |
| Display Type | Digital |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
| Packaging Type | Wooden Box |
|
Digital Bursting Strength Tester Digital bursting strength tester is designed to find bursting strength of fabric/leather/paper/ board, to determine the quality of these products.
Technical Specifications :- With Micro Processor Based Bursting Capacity: 35 Kg/cm2 Least count- 0.1 Kg/cm2 Test Fluid : Glycerin Peak hold facility. Clamping- Manual. Capacity of Test Fluid tank: 160 ml Rate of Fluid Displacement: 95 cc / Minute Motor : ¼ HP Geared Motor Power 220 V AC 50 Hz.
|
Puneet Yadav (Onwer)
Labscience Technologies
C-183 Plot No. C-145 Killa-9/2 Rec-20 F/F, Street No. 3, Shiv Vihar Phase-2, Karawal Nagar
New Delhi - 110094, Delhi, India