Prominent & Leading Manufacturer from New Delhi, we offer b.o.d incubator with glass, auto clave horizontal, lab b.o.d incubator, laboratory fume hood, kinetic viscosity bath and hot air oven.
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Shelves | 2 Shelves |
| Chamber Volume | 250 Litre |
| Size | 18"x18"x18" |
| Color | Blue |
| Brand | Labscience Technologies |
| Usage/Application | Industrial |
₹ 100000 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |
| Brand | Labscience Technologies |
| I Deal In | New Only |
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Shelves | 2 Shelves |
| Chamber Volume | 250 Litre |
| Size | BOD 285 ltr |
| Color | White and Green |
| Brand | Labscience Technologies |
| Usage/Application | Industrial |
| Temperature Range | 5 to 75 degree celsius |
₹ 70000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 220 V |
| Brand | Labscience Technologies |
| Frequency (Hz) | 50 |
| Country of Origin | Made in India |
“Labscience Technologies” are Manufacturer, Wholesaler , Trader , Distributor , Supplier of an Textile Testing Equipments ,Testing Machine , Yarn Testing Instruments, Tensile Testing Machine, Hot Plate , Muffle Furnace etc . We direct all our activities to cater the expectations of customers by providing them excellent quality products as per their gratification. Moreover, we follow moral business policies and crystal pure transparency in all our transactions to keep healthy relations with the customers.
For our accomplishment story, we are grateful to our Mr. Puneet Yadav whose continual backing and direction have been useful to us for attaining exponential development in the current market.
₹ 60000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Laboratory |
| Brand | Labscience Technologies |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| For More Info | Kindly Connect |
“Labscience Technologies” are Manufacturer, Wholesaler , Trader , Distributor , Supplier of an Textile Testing Equipments ,Testing Machine , Yarn Testing Instruments, Tensile Testing Machine, Hot Plate , Muffle Furnace etc . We direct all our activities to cater the expectations of customers by providing them excellent quality products as per their gratification. Moreover, we follow moral business policies and crystal pure transparency in all our transactions to keep healthy relations with the customers.
For our accomplishment story, we are grateful to our Mr. Puneet Yadav whose continual backing and direction have been useful to us for attaining exponential development in the current market.
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Labscience Technologies |
| No Of Trays | 2 |
| Temperature Range | 50-250 Degree Celsius |
| Size | 18"x18"x18" |
| Usage/Application | Laboratory |
| Max Temperature | 250 |
| Material | Mild Steel |
| Air Circulation | Motorized Recirculation |
| Number Of Shelves | 2 |
₹ 90000 / Piece Get Latest Price
| Type | Vertical |
| Usage/Application | Laboratory |
| Surface Finish | Paint Coated |
| Efficiency(%) | 100% |
| Brand | Labscience Technologies |
| Material | Galvanized Iron |
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Shelves | 2 Shelves |
| Chamber Volume | 400 litre |
| Color | Blue |
| Brand | Labscience Technologies |
| Temperature Range | 5 to 75 degree celsius |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 110000 / Piece Get Latest Price
| Size(ft) | Many Option Available |
| Type | Horizontal |
| Usage/Application | Laboratory |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Finish | Polished |
| Efficiency(%) | 100% |
| Brand | Labscience Technologies |
₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| Class | Class II |
| Usage/Application | Laboratory |
| Material | Stainless Steel |
| Air Flow Direction | Vertical |
| Voltage | 240 v |
| Phase | 1 |
Puneet Yadav (Onwer)
Labscience Technologies
C-183 Plot No. C-145 Killa-9/2 Rec-20 F/F, Street No. 3, Shiv Vihar Phase-2, Karawal Nagar
New Delhi - 110094, Delhi, India