Our range of products include gsm rround cutters, hydraulic gsm round cutter, computerised tensile strength tester, colour matching cabinet, elemendorf tearing tester and fabric thickness gauge.
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Manual |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Laboratory |
| Brand | Labscience Technologies |
| Material | MS |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Manual |
| Sample Cut | 113 mm |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | MS,SS |
| Brand | Labscience Technologies |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 110000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1 Ton |
| Usage/Application | Laboratory |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Labscience Technologies |
| Display Type | Digital |
| Voltage (V) | 220V |
| Frequency | 50 Hz |
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Lights Source | 7 |
| Std Glass Filters | 7 lights |
| Mobility | Benchtop |
| Minimum Volume | 2 feet |
| Product Type | Colour Matching Cabinet |
| Material | MS |
| Frequency | 50 Hz |
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Laboratory |
| Packaging Type | Box |
| Display Type | Analog |
| Brand | Labscience Technologies |
| Frequency | 50 Hz |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Color | Black |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Labscience Technologies |
| Type | Fabric Thickness Gauge |
| Pack Type | Box |
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 220V |
| Display Type | Digital |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Consumption | 2kW |
| Brand | Labscience Technologies |
| Material | MS |
₹ 80000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Labscience Technologies |
| Material | MS |
| Frequency | 50 HZ |
| Product Type | Random Pilling Tester |
| Voltage | 220V |
| Phase | Single |
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Labscience Technologies |
| Display Type | Digital |
| Material | MS |
| Color | Grey |
| Frequency | 50 Hz |
| Type | Fabric Shrinkage Template |
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 Kg |
| Usage/Application | Laboratory |
| Material | Mild Steel |
| Display Type | Digital |
| Voltage (V) | 220V |
| Frequency | 50 Hz |
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Any Fabric |
| Power | No |
| Fabric | Cotton |
| Brand | Labscience Technologies |
| Automation Grade | Manual |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Labscience Technologies |
| Material | MS |
| Power | 2 HP |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
ICI BOX Pilling Tester is used to assess fabric surface pilling and fuzzing by tumbling randomly. This pilling test machine is also called as ICI pilling and snagging tester/ICI pilling box. ICI pilling box test method includes ISO 12945.1, BS 5811, GB/T 4802.3, JIS L1076, etc ICI full form is Imperial Chemical Industries Technical Specifications :- With 8 Nos. Pilling Tubes With Digital Display With Digital Pre-set Counter
With following accessories
1) Mounting zigs & fixture.
2) Sample cutting template.
3) ASTM pilling photograph standard from ASTM-USA.
4) 16 Nos. pilling tube from SDC Enterprises UK.
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Labscience Technologies |
| Display Type | Analog |
| Material | MS |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 14500 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Manual |
| Color | Blue |
| Type | Stiffness Tester |
| Country of Origin | Made in India |
| For More Info | Kindly Connect |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Laboratory |
| Brand | Labscience |
| Voltage (V) | 220V |
| Operating Mode | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| I Deal In | New Only |
|
Digital Tensile Strength Tester To Determine The Tensile Strength of Plastic, Paper, Wire, Fabric / Yarn Lea etc.
Technical Specifications :- Digital Tensile Testing Machine – 100/250/500Kgf (other on request up to 5000kgf). with S Type Load Cell Least Count - 0.1Kgf Traverse Speed - 300 & 100mm /min. Max. Grip Separation –900mm Power - 220 V AC 50 Hz. Drive – ½ H.P. Motor of Crompton Greaves Safety Device – With Limit Switch to protect from Over Traverse Sample test grips inclusive as per test specimen. Units available in Kg & N. |
₹ 70000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Material | MS |
| Power | 2 Hp |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Martindale Abrasion cum Pilling Tester
To Check Pilling and Abrasion resistance of any type of Fabric like Knitted Non-woven, Woven and Coated Fabric
As per Standards ASTM 4966, ISO 4570, BS 3424
4 Heads with digital display
With Following Accessories
38 mm Sample Round Cutter
140 mm Sample Round Cutter
Abradant Wool Cloth (Imported SDC U.K.)
Non-Woven Felt 140mm (Imported SDC U.K.)
PU Foam (Imported SDC U.K.)
₹ 14000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Color | Black |
| Usage/Application | For Laboratory Purpose |
| Shape | Square |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Laboratory |
| No Of Trays | 2 |
| Temperature Range | 50-150 Degree Celsius |
| Material | Stainless Steel |
| Air Circulation | Motorized Recirculation |
| Chamber Volume | 60 Litre |
| No Of Chamber | One |
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Humidity Chamber |
| Packaging Type | Box |
| Color | Blue |
| Material | MS |
| Surface Finish | Color Coated |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Calibration | Fully Automatic |
| Weighing Capacity | Upto 1 kg |
| Material To Be Measured | Metals |
| Balance Type | Digital |
| Usage/Application | Laboratory |
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Material | MS |
| Display Type | Analog |
| Brand | Labscience Technologies |
| Automation Grade | Manual |
| Application | Industrial |
| Condition | New |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 80000 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |
| Power | 3 HP |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | SS |
Minimum order quantity: 1 Piece
Fully SS Conditioning Chamber (Humidity Cabinet)
with Digital RH% Indicator and Controller
With PID Temperature Controller
With Cooling Compressor – Embraco
Temperature Range : Ambient to 500C
Humidity Range : up to 90 % RH ± 3 %
Push Type Door Locking
With 2 Perforated Selves of SS 304
With inside Chamber Light arrangement
Suitable for Yarn, Fabric& Garments
Inside Chamber Size 18"x 18"x 24"
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Temperature Range | Upto 300 Degree Celsius |
| Material | Mild Steel |
| Power Source | Electricity |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Laboratory use |
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Packaging Type | Box |
| Material | MS |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 220V |
| Refresh frequency | 50 Hz |
| Brand | Labscience Technologies |
₹ 13000 / Piece Get Latest Price
| Color | Silver |
| Usage/Application | For Laboratory Purpose |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Finish | Color Finish |
| Is It Portable | Yes |
| Shape | Square |
Puneet Yadav (Onwer)
Labscience Technologies
C-183 Plot No. C-145 Killa-9/2 Rec-20 F/F, Street No. 3, Shiv Vihar Phase-2, Karawal Nagar
New Delhi - 110094, Delhi, India