Our product range includes a wide range of tensile strength tester, peel strength tester, wire tensile strength testing machine, computerised tensile testing machine and electronic lea strength tester.
₹ 60000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 kgf |
| Capacity (Kgf) | 500 |
| Usage/Application | Laboratory |
| Material | Mild Steel |
| Display Type | Digital |
| Accuracy | 0.01 kgf and more |
|
Digital Tensile Strength Tester To Determine The Tensile Strength of Plastic, Paper, Wire, Fabric / Yarn Lea etc.
Technical Specifications :- Digital Tensile Testing Machine – 100/250/500Kgf (other on request up to 5000kgf). with S Type Load Cell Least Count - 0.1Kgf Traverse Speed - 300 & 100mm /min. Max. Grip Separation –900mm Power - 220 V AC 50 Hz. Drive – ½ H.P. Motor of Crompton Greaves Safety Device – With Limit Switch to protect from Over Traverse Sample test grips inclusive as per test specimen. Units available in Kg & N. |
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5 ton |
| Usage/Application | MOR & MOE |
| Material | Mild Steel |
| Display Type | Digital |
| Voltage (V) | 220 V |
| Operating Mode | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
₹ 60000 / Piece Get Latest Price
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Material | MS |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2500 kgf |
| Capacity (Kgf) | 2.5 ton |
| Usage/Application | Wire Strength |
| Material | Mild Steel |
| Speed (mm/min) | 80 mm |
| Display Type | Digital |
₹ 90000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Display Type | Digital |
| Usage/Application | Industrial |
| Operating Mode | Semi-Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Computerised Tensile |
₹ 200000 / Piece Get Latest Price
| Display Type | Digital |
| Usage/Application | Laboratory |
| Brand | Labscience Technologies |
| Traverse Speed | 100 /300 per minute |
| Power | 220 V AC 50 Hz. |
| Grip Separation | Max. Grip Separation -1000mm |
| Frequency | 50 Hz |
Puneet Yadav (Onwer)
Labscience Technologies
C-183 Plot No. C-145 Killa-9/2 Rec-20 F/F, Street No. 3, Shiv Vihar Phase-2, Karawal Nagar
New Delhi - 110094, Delhi, India