We are a leading Manufacturer of ss perspirometer tester, hthp beaker dyeing machine, open bath dyeing machine, digital crock meter, washing fastness tester and manual crock meter from New Delhi, India.
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Display Type | Analog |
| Usage/Application | Laboratory |
| Brand | Labscience Technologies |
| Material | SS |
| Color | Silver |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
Perspirometer
With 21 Nos. Acrylic Plate & 200 Nos. Adjacent Fabric
Fully SS Model as per Standards ISO 105,BS 1006, and AATCC 15, 106, 107, 165₹ 70000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Automatic |
| Material | SS |
| Usage/Application | Industrial |
| Capacity | 2 HP |
| Shape | Square |
Minimum order quantity: 1 Piece
HTHP Glycerin Bath Beaker Dyeing Machine ( Fully SS )
With Digital Temperature Indicator and Controller
Double walled Structure filled with Mineral Glass Wool Insulation
No. of Heater : 3 x 1000W
Cooling arrangement Through Copper Tube.
Limit Switch is provided for Open Door Safety.
Fully SS Body of SS 304 Grade
Beaker made of SS 316 Grade
a) Capacity 6 x 250 ml
₹ 85000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Automatic |
| Material | SS |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Square |
| Voltage | 20V |
| Phase | Single |
| Type | Open Bath Dyeing Machine |
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Laboratory |
| Brand | Labscience Technologies |
| Country of Origin | Made in India |
| I Deal In | New Only |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 70000 / Piece Get Latest Price
| Display Type | Digital |
| Material | SS |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Washing Fastness Tester (Fully SS)
With Micro Processor Based Programmer
Double Walled Structure with Glass Wool insulation.
Inside and Outside Body made of SS 304
Beaker made of SS 316
Geared Motor RPM : 40
With Following Accessories.
150 Nos. SS Balls
200 Nos. Adjacent Fabric
As per Standard: ISO 105, AATCC 28,61,86,132, BS: 1006
Capacity 8 x 550 ml
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Laboratory |
| Brand | Labscience Technologies |
| Material | MS |
| Automation Grade | Manual |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Bit Depth | 16 bit |
| Machine Type | Manual |
| Brand | Labscience Technologies |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Black |
₹ 90000 / Piece Get Latest Price
| Display Type | Digital |
| Material | MS |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
MBTL Light Fastness Tester ( Digital )
For Checking Light Fastness against Day Light, with water cooling arrangement.
Temperature and Humidity Control
Moving Drum Type with following accessories
Main Unit
MBTL Fading Lamp
Water Tank – 1 No.
Water Pump – 1 No.
Specimen Holder – 4 Nos.
Test Tube Holder – 50 Nos.
Hour Meter With Buzzer
Gray Scale for change in colour – 1nos.
Gray Scale for staining – 1nos.
Flexible Tubing
Stainless Steel Clamp
Fixed Drum Type ( Same as Above )
Related Standard : IS 2454-1985, BS 1006
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Material | MS |
| Brand | Labscience Technologies |
| Display Type | Digital |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
Sublimation Fastness Tester
for colour dye stuff Testing the effect of direct heat on the dyestuff.
120°C up to 250°C temperature range.
3 pairs, 6 heat pads.
10 to 60 seconds contact timer.
Individual 6 temperature controllers with sensors.
Can test entire range of temperature in a single test.
Specifications of Sublimation Fastness Tester:
Power requirements | : 220 V AC, 65 watt |
Temperature range for test | : 120°C up to 250°C |
Temperature settings | : 150°C, 180°C & 210°C on each pad or variable temp setting. |
Power readout | : Digital display for each pad. |
Number of heating stations | : 3 |
Total number of pads | : 6 heating pads, 2 for each heating station, with individual heating |
Size of each pad | : 40 mm x 100 mm. |
Timer range | : 10-60 sec. |
Machine dimensions | : 38 cm.(w) x 34 cm. (d) x 28 (h) |
Machine weight | : 16.200 Kg. |
Technical specifications & appearance of machines are subject to change without any notice.
Sublimation Fastness Tester confirms with the following international standards:
ISO 105, BS 1006, AATCC 92, 114, 117, 133, IS 975
Puneet Yadav (Onwer)
Labscience Technologies
C-183 Plot No. C-145 Killa-9/2 Rec-20 F/F, Street No. 3, Shiv Vihar Phase-2, Karawal Nagar
New Delhi - 110094, Delhi, India